O kanibalizacji czyli o tym, że nie warto się powtarzać

Kanibalizacja treści to zjawisko, które zdarza się, gdy na Twojej stronie internetowej pojawiają się dwa lub więcej podobnych artykułów, które rywalizują o te same słowa kluczowe w wynikach wyszukiwania Google. W skrócie – Twoje strony zaczynają walczyć ze sobą o pozycję w wynikach wyszukiwania. A zamiast zyskiwać na widoczności, tracisz ją. Brzmi dziwnie? To dlatego, że kanibalizacja to problem, który wielu właścicieli stron ignoruje. Nie ma nic gorszego niż sytuacja, w której Google nie wie, którą stronę wybrać, ponieważ obie są zbyt podobne. To jakbyś wysyłał dwie identyczne aplikacje o to samo stanowisko – zamiast zwiększyć swoje szanse, ograniczasz je.

Bartłomiej Szczęśniak Bartłomiej Szczęśniak dnia 2025-03-19

Jak dochodzi do kanibalizacji treści?

Podobne tematy na kilku stronach

Kanibalizacja zaczyna się, kiedy tworzysz kilka stron o tym samym temacie, ale każda z nich koncentruje się na nieco innym aspekcie, nie różniąc się zbyt mocno od siebie. Na przykład, jeśli masz trzy artykuły o tym, jak „poprawić SEO na stronie”, „SEO na stronie – 5 kluczowych kroków” i „Jak optymalizować stronę pod kątem SEO”, Google może mieć problem z oceną, który artykuł jest najważniejszy.

Brak odpowiednich nagłówków i różnorodnych słów kluczowych

Jeśli nie zróżnicujesz nagłówków i słów kluczowych, łatwo jest doprowadzić do sytuacji, w której obie strony rywalizują o te same frazy. Dodatkowo, Google ma tendencję do preferowania stron, które najlepiej odpowiadają na pytania użytkowników, a jeśli masz więcej podobnych artykułów, może uznać, że nie masz „jednego, solidnego” źródła informacji.

Dlaczego kanibalizacja jest problemem?

Kanibalizacja SEO może prowadzić do kilku problemów, które znacząco obniżają Twoje wyniki:

Zmniejszenie autorytetu strony

Google stara się wybrać najlepszą stronę, która odpowiada na zapytanie użytkownika. Gdy masz kilka stron rywalizujących o te same słowa kluczowe, Google może nie wiedzieć, która strona jest najważniejsza.

Zmniejszenie trafności wyników i osłabienie ruchu organicznego

Google promuje strony, które najlepiej odpowiadają na konkretne zapytanie. Jeśli kilka stron na Twojej witrynie zajmuje się tym samym tematem, wyszukiwarka może uznać je za mniej trafne, a więc spadną one w wynikach wyszukiwania.

Dodatkowo zwróć uwagę, że wyszukiwarka nie lubi dawać wyników do jednej strony więcej niż raz. Wyobraź to sobie tak, że Google przydziela stronom punkty na daną frazę i kto ma ich więcej jest wyświetlany wyżej. Jeśli Twoja strona ma 100 punktów to lepiej byś pod dane wyszukiwanie miał tylko jedną stronę która dostanie te 100 punktów niż dwie strony których punktacja wyniesie 50.

Zamiast przekierować ruch na jedną, mocno zoptymalizowaną stronę, kanibalizacja SEO sprawia, że odwiedzający mogą trafiać na różne strony z podobnym contentem, przez co nie wykorzystujesz w pełni potencjału każdej z nich.

Jak uniknąć kanibalizacji SEO?

Teraz, gdy już wiesz, czym jest kanibalizacja SEO, czas na kilka wskazówek, jak jej unikać.

Zoptymalizuj jedną stronę pod dany temat

Zamiast tworzyć kilka artykułów na podobny temat, skup się na jednym i zoptymalizuj go w taki sposób, aby był najlepszym źródłem informacji na dany temat. Zadbaj o bogaty content, odpowiednie słowa kluczowe oraz linki wewnętrzne.

Używaj długich ogonów (long-tail keywords)

Zamiast walczyć o te same krótkie frazy kluczowe, skorzystaj z długiego ogona (long-tail keywords). Długie frazy są bardziej szczegółowe i mogą prowadzić do lepszych konwersji, a także zmniejszyć ryzyko kanibalizacji.

Sprawdzanie wyników wyszukiwania

Regularnie sprawdzaj, czy Twoje strony nie konkurują ze sobą o te same frazy kluczowe. Możesz to zrobić za pomocą narzędzi takich jak Google Search Console. Dzięki temu szybko zauważysz, gdzie pojawia się problem.

Podsumowanie

Kanibalizacja SEO to problem, który może znacznie obniżyć efektywność Twoich działań w Internecie. Zamiast rywalizować z samym sobą, lepiej skupić się na optymalizacji jednej, dobrze zoptymalizowanej strony pod dany temat. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania i poprawisz wyniki SEO.

Jeśli czujesz, że nie masz czasu lub wystarczającej wiedzy, by poradzić sobie z tym problemem, skontaktuj się ze mną! Pomogę Ci zoptymalizować Twoją stronę, unikając problemu kanibalizacji SEO i zwiększając skuteczność Twoich działań.